O Hellirionu ...

Kapitola první: Nesmělé začátky


Historie kapely sahá opravdu hluboko do minulosti. Až do roku 1985. Tehdy se k začínající kapele Titan přidal zpěvák Miloš Kružej a poprvé začínaly na vystoupeních Titanu zaznívat skladby od Def Leppard a ACDC, ale také první vážnější vlastní pokusy. Bohužel žádné nahrávky se z tehdejší doby nedochovaly a dnes už je tato epizoda téměř zapomenuta. Titan se ještě stačil přejmenovat na Giom a pak, někdy v roce 1987-1988 pomalu zanikl. Z tehdejší sestavy jsou v Hellirionu dnes vlastně čtyři členové: zpěvák Miloš Kružej, basista Marek Potůček, kytarista Tomáš Krystl a bubeník Pavel Kollros. Konec první kapitoly. Život však šel dál ...


Kapitola druhá: znovu nesmělé začátky

Jaro 2001. Miloš Kružej a Marek Potůček dostávají nesmírnou chuť si zahrát a dávají dohromady starý Giom. Z původní sestavy se přidává Tomáš Krystl, na inzerát přichází nový kytarista Pavel Fidek. Problémy nastávají na postu bubeníka. Dobrý bubeník, kamarád,který však neví jestli chce a nebo nechce hrát. Co tedy s ním!? Změna názvu kapely na Prorock a první změna bubeníka, bohužel ne však k lepšímu. Rok hraní a víceméně tápání, kam vlastně směřovat. Situace se nakonec řeší sama. Stávající bubeník odchází k jednodušší muzice a kapela je tak znovu bez bicmena. Jen na zkoušku je osloven Pavel Kollros a ten, i když je zaneprázdněn učinkováním v další formaci, nabídku přijímá. Konec druhé kapitoly, život jde stále dál ...


Kapitola třetí: stále nesmělé začátky

Leden 2003. S příchodem Pavla Kollrose skupina mění styl. Z dupaček od Leppardů a ACDC přechází na rychlejší skladby od Maidenů a Helloweenů.Vlastní tvorba je ovlivněna samozřejmě nejvíce, z rocku se stává hard'n'heavy. Po zjištění, že v republice jsou ještě další dva "Prorockové", je přijato další důležité rozhodnutí: opět změna názvu! Po dvouměsíčním výběrovém řízení je vybrán metalově znějící Hellirion, který asi nejlépe vystihuje směřování skupiny.


Kapitola čtvrtá: konečně začátek

Listopad 2003. A Hellirion nahrává své první CD ...


Kapitola pátá: jedeme dál

Květen 2005. Druhé CD ...

Nemá cenu číslovat další kapitoly. Život jde prostě dál. K 31.8.2005 ohlásil konec svého učinkování v kapele bubeník Pavel Kollross, když předtím po anglicku již před natáčením druhého CD z kapely odešel kytarista Tomáš Krystl. Myslím, že pro oba to tak trochu bylo vysvobozením a pro zbytek skupiny také. Na post kytaristy nastoupil Libor Daniš, známý ze svého učinkování zejména v seskupení Tudor a při svém bleskovém příchodu do skupiny se stačil prezentovat již při natáčení druhého CD u Ládi Křížka v Konstantinových lázních, přičemž na některých věcech se dokonce podílel i autorsky. Na postu bubeníka vystřídal Pavla Kollrosse nejmladší člen kapely Radim Šulan z Klatov. V obou případech to byl "good busines", což je dnes s odstupem několika měsíců naprosto jasná věc.


A co další plány skupiny?

Výraz kapely se změnil. Staré písně hrané v novém speedmetalovém kabátě naznačují, jakým hudebním směrem bude skupina pokračovat dál. Změna se týká též textů a zejména jazyka, v jakém jsou písně zpívány. Texty jsou tematické, to znamená, že jsou zaměřeny na určité téma a zejména - jsou zpívány v anglickém jazyce, neboť speed a thrash "musí" prostě musí být zpívány v angličtině. To jsou základní kameny, o které by se mělo opírat třetí CD skupiny. Téma? Pán Prstenů! Téma jako hrom! První čtyři písně jsou již hotovy, další jsou ve stadiu příprav a zkoušení. Termín nahrávání je stanoven předběžně na konec tohoto roku nebo na začátek roku příštího, zkrátka tak, aby nové CD bylo na jaře roku 2007 se vší parádou slavnostně pokřtěno a kapela jej mohla prezentovat na svých vystoupeních. Uvidíme.

A pořád se něco děje …

Jak už to bývá, nic není takové, jak si člověk přeje a představuje, ale to už patří k životu a tím spíše k životu rockera. V květnu tohoto roku odešel od kapely po necelém roce svého působení kytarista Libor Daniš a po dvouměsíčním výběrovém řízení byl nahrazen mladým nadějným kytaristou metalové kapely Harvestor Davidem Černým. Tím se samozřejmě zdržela práce na novém cd, neboť nejdříve bylo nutné věnovat energii na secvičení repertoáru s novým kytaristou a pak se teprve „vrátit zpět“ k plánům do budoucna, tj. k přípravě nových písní na, v pořadí již třetí, cd kapely. Nutno však poznamenat, že svěží vítr, který, jak se ukázalo, David Černý pro kapelu představuje, byl velice potřebný a v tomto směru bylo jeho angažování velkým krokem vpřed. Přibyly nové písně do repertoáru skupiny, i když převzaté – další Iron Maiden, Edguy, Helloween, uvažuje se o Hammerfall, Dream Evil či Freedom Call. Samozřejmě se znovu „maká“ na novém cd. Všechno se vrací do zaběhlých kolejí a kapela už zase jede na plné obrátky. Říká se, že překonávání problémů člověka posiluje. Zatím to vypadá, že na tom opravdu něco je.